Home Entertainment News The 46th Annual Daytime Emmy Awards Complete List of Winners

The 46th Annual Daytime Emmy Awards Complete List of Winners

164
0
The 46th Annual Daytime Emmy Awards, hosted by Mario Lopez and Sheryl Underwood, took place on May 5, 2019 at the Pasadena Civic Center in Southern California.via E Online:

Jeopardy! host Alex Trebek took home a big win on Sunday evening just months after revealing he was diagnosed with stage 4 pancreatic cancer. The 78-year-old said during his speech that he didn’t want to win based on “sympathy votes.”

He said in his remarks after winning Best Game Show Host, “I’m not a fan of sympathy votes, because I believe you should be judged on the merits of your work.”

Trebek continued, “The reception I got from the audience was extremely special, very touching. We all know what’s going on in my life and I alluded to that in my remarks and I’ve been very blessed to discover how many people our show has influenced in their lives.”

Check out the full list of 2019 Daytime Emmy Award winners below.

 

Outstanding Drama Series

The Bold and the Beautiful

Days of Our Lives

General Hospital

WINNER: The Young and the Restless

 

Outstanding Digital Daytime Drama Series

WINNER: After Forever

The Bay The Series

Giants

The New 30

Youth & Consequences

 

Outstanding Preschool Children’s SeriesThe Big Fun Crafty Show

Dino Dana

Miss Persona

WINNER: Sesame Street

Snug’s House

 

Outstanding Children’s or Family Viewing Series

American Ninja Warrior Junior

Chicken Soup for The Soul’s Hidden Heroes

WINNER: Odd Squad

Top Chef Junior

The Who Was? Show

 

Outstanding Short Format Children’s Program

Canticos

Nickelodeon Nick Jr Block Party: Quest for the Golden Cube

Nick Jr Color Song: RED

Sesame Street: Elmo’s Food Rap Battle

Sesame Street: A Rainbow Kind of Day

 

Outstanding Preschool Children’s Animated Series

Ask the StoryBots

WINNER: Daniel Tiger’s Neighborhood

Elena of Avalor

Esme & Roy

Muppet Babies

Tumble Leaf

 

Outstanding Children’s Animated Series

Disney Mickey Mouse

Hilda

WINNER: The Loud House

Rise of the Teenage Mutant Ninja Turtles

Welcome to the Wayne

 

Outstanding Special Class Animated ProgramCrow: The Legend

DuckTales: The Shadow War!

PAW Patrol: Mighty Pups

Tumble Leaf Halloween Special

WINNER: Watership Down

 

Outstanding Educational or Informational Series 

Mind Field

SciGirls

Weird But True

The Wildlife Docs

Xploration Awesome Planet

 

Outstanding Culinary Program

Barefoot Contessa: Cook Like a Pro

Cook’s Country

Eat. Race. Win.

Giada Entertains

Lidia’s Kitchen

WINNER: Valerie’s Home Cooking

 

Outstanding Game Show

WINNER: Family Feud

 Jeopardy!

Let’s Make a Deal

The Price Is Right

Who Wants To Be A Millionaire

 

Outstanding Legal/Courtroom ProgramCouples Court with the Cutlers

Judge Judy

Judge Mathis

Lauren Lake’s Paternity Court

WINNER: The People’s Court

 

Outstanding Lifestyle Program

WINNER: Ask This Old House

George to the Rescue

Home Made Simple with Laila Ali

Naturally, Danny Seo

This Old House

 

Outstanding Travel and Adventure Program

Born to Explore with Richard Wiese

F2 Finding Football

Jack Hanna’s Into the Wild

Ocean Treks with Jeff Corwin

Rock the Park

WINNER: Samantha Brown’s Places To Love

 

Outstanding Morning Program

WINNER: CBS Sunday Morning

CBS This Morning

Good Morning America

Today Show

 

Outstanding Morning Program in Spanish

Despierta America

Nuestro Mundo

Un Nuevo Dia

 

Outstanding Informative Talk Show

Access Live

The Dr. Oz Show

WINNER: Rachael Ray

Red Table Talk

Today Show with Kathie Lee & Hoda

 

Outstanding Entertainment Talk ShowWINNER: The Ellen DeGeneres Show

A Little Help with Carol Burnett

The Real

The Talk

The View

 

Outstanding Entertainment Program in Spanish

Destinos

Dr. Juan

El Gordo y la Flaca

Six Dreams

Suelta la sopa

 

Outstanding Entertainment News Program

Access

WINNER: DailyMailTV

Entertainment Tonight

Extra

Inside Edition

Outstanding Special Class SeriesClose Up With The Hollywood Reporter

Lucky Dog with Brandon McMillan

Mysteries & Scandals

To Life: How Israeli Volunteers Are Changing the World

WINNER: Variety Studio: Actors on Actors

Working in the Theatre

 

Outstanding Special Class Special

Light in the Water

A Long Road to Freedom: The Advocate Celebrates 50 Years

92nd Annual Macy’s Thanksgiving Day Parade

WINNER: Quiet Heroes

Super Soul Sunday: Oprah’s Book Club: Freedom After 30 Years on Death Row

 

Outstanding Special Class—Short Format Daytime Program

Blank Wall Overhaul Blueprint Food Interrupted

Momsplaining

Treatment Box Truth Initiative Watchtower

 

Outstanding Interactive Media for a Daytime Program

Ask the StoryBots

Crow: The Legend Baobab Studios Esme & Roy

92nd Annual Macy’s Thanksgiving Day Parade

Space Explorers

 

Outstanding Daytime Promotional Announcement – Topical

American Ninja Warrior Junior – Premiere

The Ellen DeGeneres Show – 60th Birthday

Lifetime’s 24th Annual Stop Breast Cancer For Life Campaign

The Star Wars Show – Arrested Development: Star Wars with Ron Howard

Thank Your Hero – Quiet Heroes

The View – Joy’s 20 Year Anniversary

 

Outstanding Daytime Promotional Announcement – Brand Image Campaign – Network or Program

Black History Month Campaign

DreamWorks Spirit Riding Free – Seasons 5 and 7

Nickelodeon – Pride Month

Women’s History Month Campaign

The Young and the Restless – 45th Anniversary

 

Outstanding Lead Actress in a Drama SeriesMarci Miller, as Abigail Deveraux DiMera Days of Our Lives

Heather Tom, as Katie Logan The Bold and the Beautiful

Maura West, as Ava Jerome General Hospital

WINNER: Jacqueline MacInnes Wood, as Steffy Forrester The Bold and the Beautiful 

Laura Wright, as Carly Corinthos General Hospital

 

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

WINNER: Maurice Benard, as Sonny Corinthos General Hospital 

Peter Bergman, as Jack Abbott The Young and the Restless

Tyler Christopher, as Stefan DiMera Days of Our Lives

Billy Flynn, as Chad DiMera Days of Our Lives

Jon Lindstrom, as Ryan/Kevin Collins General Hospital

 

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Kassie DePaiva, as Eve Donovan Days of Our Lives

Linsey Godfrey, as Sarah Horton Days of Our Lives

Martha Madison, as Belle Black Days of Our Lives

Beth Maitland, as Traci Abbott The Young and the Restless

Mishael Morgan, as Hilary Curtis The Young and the Restless

WINNER: Vernee Watson, as Stella Henry General Hospital

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

WINNER: Max Gail, as Mike Corbin General Hospital

Bryton James, as Devon Hamilton The Young and the Restless

Eric Martsolf, as Brady Black Days of Our Lives

Greg Rikaart, as Leo Stark Days of Our Lives

Dominic Zamprogna, as Dante Falconeri General Hospital

 

Outstanding Younger Actress in a Drama SeriesWINNER: Hayley Erin, as Kiki Jerome General Hospital 

Olivia Rose Keegan, as Claire Brady Days of Our Lives

Victoria Konefal, as Ciara Brady Days of Our Lives

Chloe Lanier, as Nelle Benson General Hospital

Eden McCoy, as Josslyn Jacks General Hospital

 

Outstanding Younger Actor in a Drama Series

Lucas Adams, as Tripp Dalton Days of Our Lives

William Lipton, as Cameron Webber General Hospital

WINNER: Kyler Pettis, as Theo Carver Days of Our Lives

Garren Stitt, as Oscar Nero General Hospital

Zach Tinker, as Fenmore Baldwin The Young and the Restless

 

Outstanding Guest Performer in a Drama Series

Philip Anthony-Rodriguez, as Miguel Garcia Days of Our Lives

WINNER: Patricia Bethune, as Nurse Mary Pat General Hospital

Wayne Brady, as Dr. Reese Buckingham The Bold and the Beautiful

Kate Mansi, as Abigail Deveraux Days of Our Lives

Thaao Penghlis, as Andre DiMera Days of Our Lives

 

Outstanding Performer in an Animated Program

WINNER: Jay Baruchel, as Hiccup Dragons: Race to the Edge

Bob Bergen, as Porky Pig Wabbit – A Looney Tunes Production

Chris Diamantopoulos, as Mickey Mouse Disney Mickey Mouse

Mark Hamill, as Old Jir, Caz Kulipari: Dream Walker

Marieve Herington, as Tilly Green Big City Greens

Ruth Negga, as Mother Angela’s Christmas

 

Outstanding Culinary Host

Giada De Laurentiis Giada Entertains

Molly Yeh Girl Meets Farm

Pati Jinich Pati’s Mexican Table

Catherine Fulvio A Taste of Ireland: Ballyknocken Cookery School

WINNER: Valerie Bertinelli Valerie’s Home Cooking

 

Outstanding Game Show Host

John Michael Higgins America Says

WINNER: Alex Trebek Jeopardy!

Wayne Brady Let’s Make a Deal

Pat Sajak Wheel of Fortune

Chris Harrison Who Wants To Be a Millionaire

Outstanding Informative Talk Show HostDr. Mehmet Oz The Dr. Oz Show

Kellie Pickler, Ben Aaron Pickler and Ben

Steve Harvey Steve

Rachael Ray Rachael Ray

WINNER: Kathie Lee Gifford, Hoda Kotb Today Show with Kathie Lee & Hoda

Outstanding Entertainment Talk Show HostWINNER: Kelly Ripa, Ryan Seacrest LIVE with Kelly and Ryan

Adrienne Houghton, Loni Love, Jeannie Mai, Tamera Mowry-Housley The Real

Sara Gilbert, Sharon Osbourne, Sheryl Underwood, Eve, Carrie Ann Inaba, Julie Chen The Talk

Whoopi Goldberg, Joy Behar, Sunny Hostin, Meghan McCain, Abby Huntsman,Sara Haines The View 

Wendy Williams The Wendy Williams Show

 

Outstanding Writing Team for a Drama Series

The Bold and the Beautiful 

Days of Our Lives

General Hospital

WINNER: The Young and the Restless

 

Outstanding Directing Team for a Drama Series

The Bold and the Beautiful

Days of Our Lives

General Hospital

WINNER: The Young and the Restless

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here